Виставковий проєкт ініційований Національним заповідником «Гетьманська столиця», підтриманий Музеєм книги і друкарства України, Центральним державним історичним архівом України (м. Київ) та Інститутом рукопису НБУ імені В.І. Вернадського.
24 червня, з нагоди 315-ї річниці Конституції Пилипа Орлика та до Дня Конституції України відбулося урочисте відкриття виставки «Пилип Орлик. Шлях гетьмана». Важливим є вибір місця: виставка представлена в приміщеннях лаврської друкарні, де в кінці XVII ст. друкувалися панегірики Пилипа Орлика.
На виставці представлені оригінальні експонати: стародруки, книги, мапи, гравюри, картини, кахлі, зброя з фондових зібрань Національного заповідника «Гетьманській столиці» та Музею книги і друкарства України. Центральними експонатами є археологічні знахідки з єдиної відомої і досліджуваної садиби Пилипа Орлика в Батурині. Саме вони були свідками, як життя родини Орликів у Батурині, народження їх дітей, родинних і урядових зустрічей, так і кривавого знищення Батурина московитами у 1708 р.
Для повного розкриття шляху гетьмана в екзилі, до виставки залучені копії документів з Центрального державного історичного архіву України (м. Київ), Інституту рукопису НБУ імені В.І. Вернадського, архівів Польщі та Франції. Вперше загалу представлено копії документів з Державного архіву Швеції, виявлені істориками заповідника в 2024 р. в рамках проєкту «Резиденція Орлика. Віднайдення України в архівах світу» ініційованого Міністерством закордонних справ України за підтримки Благодійного фонду «МХП-Громаді».
Виставка «Пилип Орлик. Шлях гетьмана» складається з двох розділів:
«Становлення. Батурин». Розкриває Пилипа Орлика як державника в уряді гетьмана Івана Мазепи, життя родини Орликів у гетьманському Батурині та археологічну спадщину;
«Гетьман». Відтворює обрання Пилипа Орлика гетьманом в екзилі, характеризує його діяльність та документальну спадщину і знайомить з сином «батька козацької нації».
Це перша виставка, яка розкриває багаторічну зовнішньополітичну діяльність Гетьмана на європейській арені задля здобуття свободи «козацької нації» та творення антиросійської коаліції.
Виставка «Пилип Орлик. Шлях гетьмана» діятиме до 1 грудня 2025 року.


