English French German Russian Ukrainian
Tools
Вівторок, 12 лист. 2019

Гетьман Іван Мазепа через призму художнього пензля

(до 379-ї річниці з дня народження І. Мазепи)

    20 березня 1639 року в Мазепинцях поблизу Білої Церкви народився гетьман України Іван Степанович Мазепа. Гетьман  Іван Мазепа підніс на високий рівень інтелект, духовність і національну свідомість України та став тим, чий приклад століттями надихав українців на створення власної незалежної держави.

    Велика кількість картин, графічних творів, присвячених гетьману, засвідчує популярність, значимість цієї непересічної постаті. Його героїчний образ захоплює творчу уяву не одного митця до сьогодні.  Колективом Національного заповідника «Гетьманська столиця» упродовж багатьох років ведеться значна робота з формування  колекції «Мазепіани», яка зараз нараховує  38  живописних та скульптурних зображень  Великого  гетьмана,  у тому числі  19  портретних зображень.

    Сьогодні до вашої уваги пропонуємо унікальне і маловідоме загалу  зображення  гетьмана І. Мазепи. Його автором є відомий український письменник Богдан Лепкий.  Заповідникові портрет подарував у 2008 році меценат зі Львова Тарас Лозинський. Зображення гетьмана невеликого розміру - 33х38 см, виконане на папері акварельними фарбами. На ньому  гетьман зображений  в  молодому віці. На жаль, малюнок не датований, вірогідно, це 30-ті роки ХХ ст. Саме в цей період  Богдан Лепкий  пише трилогію «Мазепа» в п’яти частинах («Мотря», «Не вбивай», «Батурин», «Полтава», «З-під Полтави до Бендер»), що стало підсумком багаторічної праці письменника над вивченням історії України.  Як зазначають дослідники, Б. Лепкий  вів  активну пошукову діяльність щодо віднайдення портретів гетьмана Мазепи у музеях та архівах Польщі, тісно співпрацював з відомим істориком  Гнатом Хоткевичем. Окрім цього, сам створив декілька зображень гетьмана. Два  портрети  на сьогодні зберігаються  у   фондах обласного комунального музею Б. Лепкого в м. Бережани, а третій – фондовій колекції  нашого заповідника. Ймовірно, саме ці портрети слугували наочним матеріалом  для створення образу гетьмана в романі «Мазепа».

 

 

* Шановні відвідувачі сайту! Наш сайт перекладається автоматичним перекладачем. Вибачте за неточності в перекладі іноземними мовами.