English French German Russian Ukrainian
Tools
Четвер, 13 груд. 2018

Ювілейні Спаські читання

    14 вересня учасників та гостей V Спаських читань, присвячених 100-річчю музейної діяльності І.Г.Спаського та 25-річчю створення Національного заповідника «Гетьманська столиця», зустрічали у славетному Батурині.

    У 2010 році було розпочато проведення в Ніжині наукових  Міжнародних  Спаських читань, присвячених славетним уродженцям Ніжина братам  Івану та Феодосію Спаським. В рамках співпраці  з Центром пам’яткознавства НАНУ,  у  2012 році до організаторів читань долучився і Національний заповідник «Гетьманська столиця».

    Пленарне засідання вперше проходило під відкритим небом на території Цитаделі Батуринської фортеці, що приємно вразило науковців. Засідання розпочалось із вітального слова генерального директора НІКЗ «Гетьманська столиця» Наталії Ребрової.  З нагоди першого ювілею заповідника за багаторічну наукову організаційну та дослідницьку діяльність на ниві пам’яткознавства  та музеєзнавства від Центру пам’яткознавства НАНУ та УТОПІК, який представляв старший науковий співробітник Сергій Зозуля, було вручено  подяки співробітникам заповідника: Тетяні Кербут, Наталії Дробязко, Миколі Тереху,  Юлії  Фурсовій та колективу заповідника.

    Наукові доповіді оголошені на пленарному засіданні викликали жваві дискусії в учасників. В роботі читаннь була представлена надзвичайно різноманітна тематика доповідей - від розгляду актуальних теоретичних та методологічних проблем сучасної музеєлогії,  пам’яткознавства, та регіональної  історії Північно-Дніпровського Лівобережжя до узагальнюючих робіт загальноісторичного характеру.  Наукові досягнення Національного заповідника «Гетьманська столиця» представлені в роботі читань доповідями співробітників нашого закладу - Любові Кіяшко, Миколи Тереха, Наталії Саєнко, Віталія Мамалаги, Каріни Солдатової, Ірини Матущак. На завершення пленарного дня в Батурині для гостей та учасників  читань була проведена комплексна екскурсія  по об’єктах заповідника «Гетьманська столиця», під час якої була надана  унікальна можливість особисто здійснити помол зерна на жорнах, реконструйованих реставратором заповідника Віктором Авулою.

  

 

Великому парому - великого плавання!

    11-12 червня цього року продовжилася робота проекту “Від партнерства місцевих музеїв до широкого транскордонного культурного співробітництва” в рамках Програми територіального співробітництва країн Східного партнерства  Білорусь-Україна. Цими днями в м. Чернігові відбувся музейний форум “Місцеві музеї: нові форми та інновації”. Цього разу представницька географія розширилась головно за рахунок представників Київщини та Львівщини. Музейний експерт, в.о. президента Українського комітету ІСОМ Зеновій Мазурик  озвучив своє дослідження на тему “Музейне транскордонне співробітництво: реалії, проблеми, перспективи”.  Серед спікерів на панельних виступах яскраво виокремлювалися директор Чернігівського обласного художнього музею імені Григорія Галагана Ірина Ральченко, заступник директора з науково-методичної роботи Національного музею мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків Катерина Чуєва, директор Прилуцького краєзнавчого музею імені В.Маслова Тетяна Зоць та інші. Колеги щедро ділилися своїм досвідом втілення нових інтерактивних проектів, просування музейного продукту серед різних категорій відвідувачів, співпраці з місцевими громадами. Була присутня на форумі і невелика делегація від НІКЗ “Гетьманська столиця” на чолі з генеральним директором Наталією Ребровою. Від імені закладу поділилася досвідом  на тему “Національний історико-культурний заповідник “Гетьманська столиця” як містоутворюючий чинник м.Батурина” Наталія Сердюк.

    В програмі заходу були проведені екскурсії по місту Чернігову з відвідуванням монастирів та церков часів Київської Русі та козацько-гетьманської доби, Чернігівських музеїв - історичного імені В.Тарновського та художнього імені Г.Галагана.

    Сподіватимемося на матеріалізацію проекту у вигляді екскурсійних груп із дружньої нам Білорусі!


  

 

ХV Батуринські читання

    14-15 червня 2018 р. пройшли наукові ХV Батуринські читання, присвячені 350-й річниці обрання гетьманом України Дем’яна Ігнатовича та 25-й річниці створення Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця». В ХV Батуринських  читаннях взяли участь 19 наукових установ України та Польщі. До програми наукових читань було включено 52 доповіді, присвячені історичним постатям України доби Гетьманщини, державотворчим процесам XVIІ – XVIII ст., актуальним теоретичним та методичним проблемам сучасного музеєзнавства, пам’яткознавства,  краєзнавства.  Значна увага була приділена постаті гетьмана України Дем’яна Ігнатовича. Оскільки гетьман Дем’ян Ігнатович є несправедливо забутою видатною постаттю української історії, увага була акцентована саме на тому, що науковій спільноті України необхідно формувати  розуміння необхідності вивчення життя і діяльності гетьмана та популяризації його особистості. І тому перший пленарний день  Батуринських читань пройшов саме в Коропі – на батьківщині гетьмана України Дем’яна Ігнатовича. В цьому році до співорганізаторів читань долучились  Коропська  селищна  та районна ради.

    Гостинно зустріли в Коропі учасників читань депутат обласної ради Микола Мисник, голова  Коропської селищної ради Віктор Журавель, голова районної ради Михайло Мазуренко, начальник відділу культури і туризму селищної ради Людмила Самойловська. Науковці ознайомилися з історичними пам’ятками козацького краю, провели пленарне засідання, де обговорили теми, пов’язані з особистістю гетьмана Сіверського Дем’яна Ігнатовича. Учасники  читань, разом з очільниками Коропщини, ухвалили спільне рішення продовжити співпрацю з метою вивчення й популяризації спільних сторінок історії та вшанування пам’яті видатного гетьмана  Дем’яна  Ігнатовича.

    Другий пленарний день роботи ХV Батуринських читань пройшов у Батурині, в палаці гетьмана К.Розумовського. З нагоди 25-річчя створення Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» пролунали вітальні слова гостей, які традиційно завітали до міста з подарунками. Директор Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Олександр Коваленко передав до колекції заповідника Гарвардське видання «Діаріуша» Пилипа Орлика, а також вручив грамоти за багаторічну плідну співпрацю від імені Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка  та від Національної Спілки краєзнавців України генеральному директору Національного заповідника Наталії Ребровій.  Доктор історичних наук, головний науковий співробітник відділу актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України о. Юрій Мицик подарував низку видань власних досліджень. Прозвучали  вітальні слова   від колег з Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, Національного історико-археологічного заповідника «Кам’яна могила» та одного з співорганізаторів Батуринських читань - Центру пам’яткознавства НАН України та Українського товариства  охорони пам’яток історії та культури, представником від якого був старший науковий співробітник Сергій Зозуля.

    Матеріали ХV Батуринських читань будуть оприлюднені в черговому збірнику наукових праць «Батуринська старовина».


  

 

Батуринській сотні - 370

    В цьому році виповнюється 370 річниця з нагоди створення Батуринської козацької сотні, яка була створена під час визвольних змагань  під проводом Богдана Хмельницького у 1648 р. До цієї дати, з метою національно-патріотичного виховання підростаючого покоління, працівниками Національного заповідника «Гетьманська столиця» було проведено ряд заходів.

    У вигляді  захопливої гри було проведено заняття з вихованцями ДНЗ «Віночок», до яких на гостину завітала науковий співробітник заповідника Наталія  Сушко. В приміщенні Батуринської міської бібліотеки старший науковий співробітник  Каріна Солдатова провела виховну годину «Вільні люди мали право», присвячену цій  визначній даті,  для учнів 6 класу Батуринської ЗОШ  І - ІІІ ступенів ім. Григора Орлика. Для закріплення знань учні розгадували кросворди, складали історичну карту-пазл та малювали герб Батурина.

    Діти із задоволенням та з завзяттям  приймали участь в заходах, а це доводить, що юні патріоти не байдужі до історичного минулого рідного краю і готові відкривати для себе незвідані сторінки історії Батурина.


  

 

Дарунки до свята!

  З нагоди Міжнародного дня музеїв, що відзначається 18 травня,  вихованці Батуринської спеціальної загальноосвітньої школи - інтернат І - ІІ ступенів привітали працівників заповідника з професійним святом. Між двома закладами  існують дружні і теплі стосунки. Учні школи є постійними учасниками заходів, які проводить наш заповідник. Крім побажань плідної праці та творчих успіхів  наукові працівники  відділів  історії  Гетьманства та  археології  отримали від школярів і подарунки – дерев’яні указки, які були виготовлені власноруч дітьми і  подаровані від щирого серця. Презенти одразу ж знайшли своїх власників, оскільки вони іменні.

    Щиро дякуємо!


  

 

Сторінка 1 з 86

* Шановні відвідувачі сайту! Наш сайт перекладається автоматичним перекладачем. Вибачте за неточності в перекладі іноземними мовами.