До Дня пам’яті Батурина

Українська історія має різні сторінки в яких записано все: і життя окремої людини, і життя цілої країни. Багато сторінок вписано криваво-чорним кольором. Чому вчать нас криваві уроки історії?! Чи затямимо ми причини і наслідки Батуринської трагедії 1708р., усвідомимо її страшне пророцтво? Щоб робити висновки - треба знати! А чи знаєш ти, як була знищена гетьманська столиця Батурин?

До Дня пам’яті Батурина
 1. Під час Північної війни гетьман Іван Мазепа переконався в тому, що Петро І нищить основи української державності і порушує зобов'язання обороняти Україну від поляків, що являло собою основу угоди 1654 року. Це змусило його використати умови, створені Північною війною (1700—1721рр.) для розв'язання державницьких проблем іншим шляхом. Гетьман І.Мазепа зважується на укладання військово-політичного союзу для забезпечення незалежності України.
  Гетьман Іван Мазепа в 1708р. укладає союзний договір з:
 2. У Маніфесті 1708 року гетьман рішуче закликає український народ виступити проти поневолювача: «Ми стоїмо тепер, Братіє, між двома проваллями, готовими нас пожерти, коли не виберемо шляху до себе надійного, щоб їх обминути. Воюючі між собою монархи, що наблизили театр війни до границь наших, до того розлючені один на одного, що підвладні їм народи терплять безодню лиха незмірну, а ми між ними є точка, або ціль всього нещастя...»
  Кому належать ці слова?
 3. У 1708 році гетьманська столиця стала центром боротьби за відновлення державної незалежності України. На придушення козацької держави цар направив військо на чолі з О. Меншиковим.
  Назвіть царя, який віддав жорстокий наказ "Батурин другим на приклад зжечь весь".
 4. Вирушивши на зустріч шведському королю Карлу XII, Іван Мазепа залишив у Батурині для охорони семитисячний загін козаків, у тому числі - полки найманої піхоти. На чолі гарнізону був поставлений відданий гетьману полковник.
  Хто очолював оборону Батурина?
 5. Батуринська трагедія закарбувалась у пам'яті народу. Творчість українських письменників пронизана згадками про ці трагічні події. Тарас Шевченко красномовно описує події 13 (2) листопада 1708 року:
  Я була ще недолітком,
  Як Батурин славний
  Москва вночі запалила,
  Чечеля убила,
  І малого, і старого
  В Сейму потопила.
  Я меж трупами валялась
  У самих палатах
  Мазепиних..
  Як називається твір Т. Шевченка, в якому році він написаний?