Батурин, відкритий археологами
 1. Людина вперше почала заселяти терени Батуринського Посеймів'я за неолітичної доби (кінець V – III тис. до н. е). Археологи довели, що тут знаходилася контактна зона двох великих євразійських культурно-історичних спільнот. Носії першої з них – дніпрово-донецька культура – вже мали навички обробки землі. Носії другої спільноти – ямково-гребінцевої кераміки – були мисливцями та рибалками. Але в них була спільна риса – використання у побуті посуду для приготування їжі на вогнищі.
  Визначте, з якого матеріалу в той час робили посуд:
 2. Розповсюджена думка, що Батурин було засновано і названо в честь одного з королів Речі Посполитої. Проте археологи довели, що вже у часи Київської Русі на пагорбах Сейму існував чималий міський центр, за розмірами співрозмірний з деякими волосними центрами Чернігово-Сіверщини, який мав свою назву. Цей населений пункт припинив своє існування через набіги монголо-татар. Та при відновленні міста в XVII ст. на місці старого городища, відродилася і його давня назва, пам'ять про яку збереглася серед місцевого населення.
  Кого з королів литовсько-польської держави помилково вважають “засновником” Батурина?
 3. Численні знахідки цих виробів археологи знаходять по всій території Батурина. Їх робили з глини і використовували для облицювання печей. Від сучасної керамічної плитки їх відрізняє наявність з виворітного боку спеціальних бортиків – румпи. За структурою лицьової поверхні ці вироби були гладкими чи рельєфними, їх покривали поливою або білили. За роки розкопок у Батурині було знайдено майже 230 типів таких виробів.
  Як вони звуться?
 4. Найбільшого розквіту Батурин досягає у часи гетьманування І. С. Мазепи. За даними Бендерської комісії він виділяв кошти на будівництво чотирьох храмів у Батурині. Найбільше коштів (20 000 золотих) було використано на побудову кам'яного храму, у який в 1692 р. був поставлений намісник київського митрополита Варлаама Ясинського "первый по киевской потопоп, чести ради гетманской". У 2006 р. було встановлено місцезнаходження цього храму, а в сезоні 2008 р. археологи відкрили всю площу споруди. Довжина її становила 39 м, а ширина - 25 м.
  Визначте назву цього храму:
 5. Ця пам'ятка археології є залишками багатошарового укріпленого поселення. У 1669 – 1708 рр. на її місці знаходилася гетьманська резиденція. Суцільний горілий шар та численні поховання, виявлені тут, свідчать про масштаби руйнування Батурина російським військом у 1708 р. В пам'ять про жертви, принесені українським народом, на території колишнього городища було встановлено меморіал. Визначте назву пам'ятки: