17 червня 2015 р. виповнюється 343 роки від дня вручення гетьманської булави Івану Самойловичу. Цей гетьман мав неабиякий талант політичного виживання. Він володарював 15 років - більше, ніж будь-який його попередник у ХVІІ ст. — і, врешті, об'єднав Україну. Для багатьох діяльність Івана Самойловича досі є Тerra Іncognita. А для Вас?
 1. У другій половині ХVІІ ст. відбувається занепад Української козацької держави. Гетьманщина була поділена по Дніпру на Лівобережну і Правобережну, і ці дві половини ворогували між собою. Сусідні держави (Московія, Річ Посполита, Османська імперія) втручалися у внутрішні справи України, а представники української влади шукали підтримки у тієї чи іншої сили.
  Яка історіографічна назва цього періоду в історії України?
 2. Ця козацька старшина не підлягала ні сотенному, ні полковому уряду, і не мала військово-адміністративних посад. Їх чин було запроваджено гетьманом Іваном Самойловичем і проіснував він до 1764 р. У мирний час вони не зобов’язані були відбувати будь-які козацькі повинноcті, могли лише виконувати спеціальні доручення гетьмана чи Генеральної канцелярії, зокрема, перевіряти скарги, проводити всілякі ревізії, входити до складу різних комісій. Під час військових походів вони супроводжували гетьмана. За ранговою субординацією були першими після полковників. Більшість з них - великі землевласники, які під кінець XVIII ст. перетворилися на поміщиків.
  Як називався цей чин?
 3. В добу гетьманування Івана Самойловича для територій України, захоплених Московським царством, у 1686-1687 рр. випускалася низькопробна срібна монета. Ці гроші призначалися винятково для військових платежів на терені Гетьманщини, бо місцеве українське населення категорично відмовлялося брати в оплату крихітні московські копійки, які тут презирливо називали “вошами”. Тож реґентка Софія Олексіївна мусила наказати, щоб виготовили абсолютно не характерну для Московського царства монету. Нормативна вага монети — 0,95 г, достоїнство — півтора гроша. Монети карбувалися без позначення номіналу та планувалися як альтернатива валюті тодішньої України — польським півторагрошевикам. Але через низьку якість використовуваного металу і надзвичайну крихкість монета не отримала довіри у населення. Тепер знахідки її надзвичайно рідкісні.
  Яку назву мала ця монета?
 4. Гетьман Іван Самойлович відзначався широким державницьким світоглядом, виходив поза тісні інтереси Лівобережжя і в свою політику включав справи всієї України. В результаті цілеспрямованої діяльності цього гетьмана Україна була політично об'єднана, завершилася майже п’ятнадцятирічна епоха гетьманського дво-, три-, чотиривладдя.
  Яка подія вважається датою об'єднання Гетьманщини?
 5. Наприкінці гетьманування Івана Самойловича Вселенський патріарх Діонісій ІV та Священний Синод Константинопольської Церкви під тиском складних історичних обставин видали суперечливий указ про передачу Київської митрополії в канонічну юрисдикцію Московського патріархату.
  Коли відбулася ця подія?