“Україна — це Європа!”
 1. Великого композитора Л.Бетховена поєднувала дружба з сином гетьмана України Кирила Розумовського Андрієм - відомим дипломатом, меценатом. Саме Андрію Розумовському, власнику батуринського палацу (з 1803 року) в 1808 році Бетховен присвячує свою знамениту 5-ту симфонію.
  А який музичний твір композитора з 1993 року вважається офіційним гімном
  Європейського Союзу?
 2. Гетьман України Кирило Розумовський був високоосвіченою людиною. Він став єдиним українцем, який найдовше - впродовж 52 років, очолював Російську Академію наук. Отримав освіту К. Розумовський у провідних університетах Європи. Зокрема, він навчався у місті, у якому наразі базується ряд міжнародних організацій: Рада Європи, Європейський суд з прав людини, проводяться сесії Європейського парламенту.
  Що це за місто?
 3. Гетьман України Пилип Орлик, генеральний писар уряду гетьмана України Івана Мазепи, всесвітньо відомий як автор першої Конституції, що мала назву “Договори і постановлення прав і вольностей Війська Запорозького”. За оцінками істориків, цей політико-правовий акт є однією із перших європейський конституцій нового часу.
  У якому році була ухвалена Конституція Пилипа Орлика?
 4. Серед нащадків славних батуринських гетьманів було багато визначних особистостей, які залишили слід не лише в українській, а і в європейській історії! Син одного із гетьманів був довіреною особою польського короля Станіслава Лещинського і агентом дипломатичної служби, розвідником в уряді короля Франції Людовіка XV. Він здобув численні почесні звання, зокрема став генерал-лейтенантом, маршалом французької армії.
  Кого із зазначених осіб називали неперевершеним майстром таємної дипломатії?
 5. В кінці XVII – на початку XVIIІ ст. гетьманська столиця Батурин досягає піку свого розвитку, завдяки високоосвіченому європейському Гетьману. Красномовно свідчить про це французький дипломат Жан-Балюз, який відвідав Батурин в 1704 році, і так описує гетьманській двір : « При його дворі - два лікарі-німці, з якими Гетьман розмовляв їхньою мовою, а з італійськими майстрами, яких є кілька у гетьманській резиденції, говорив італійською мовою. Я розмовляв із господарем України польською та латинськими мовами, бо він запевняв мене, що не добре володіє французькою, хоч у молодих літах відвідав Париж і південну Францію, був на прийнятті в Луврі, коли святкували Піренейський мир. Не знаю тільки, чи в цьому твердженні нема якоїсь особливої причини, бо сам бачив у нього газети французькі й голандські... Він показував мені свою збірку зброї, одну з найкращих, що я бачив у житті, а також добірну бібліотеку, де на кожному кроці видно латинські книжки.
  У залі його замку, де висять портрети чужоземних володарів, на найвищому місці знаходиться гарний портрет Його величності (короля Франції). Там же я бачив портрети цісаря, султана, польського короля та інших володарів.
  З ім'ям якого Гетьмана України пов'язані спогади європейського дипломата?