Піднята вгору знову булава

З ім’ям К.Г.Розумовського пов’язані переломні моменти в історії, освіті, науці і культурі нашої Вітчизни. Видатний державний та культурний діяч, реформатор - саме таким він залишився в пам’яті вдячних нащадків. 22 лютого виповнюється 266 років з дня обрання славного сина Чернігівської землі гетьманом України.
Пропонуємо Вам пройти тематичний тест, який допоможе вам більше дізнатися про його діяльність.

“Піднята вгору знову булава”
 1. Після смерті Данила Апостола вибори нового гетьмана в Україні не відбувалися. Урядова козацька старшина на чолі з Я. Лизогубом, М. Ханенком, В. Гудовичем неодноразово порушувала клопотання про відновлення гетьманства в Україні. Завдяки їхній наполегливості було видано іменний указ імператриці Єлизавети Петрівни “Про буття в Малоросії гетьмана за колишніми норовами і звичаями”.
  У якому році було видано цей указ?
 2. 22 лютого відбулася пишна церемонія обрання К.Г. Розумовського гетьманом. Мешканці міста стали свідками цієї урочистої події, що знаменувала новий етап розвитку української державності. На центральній площі міста зібралися почесні гості та генеральна старшина, прибули і розмістилися навколо площі та на прилеглих до неї вулицях усі десять козацьких полків. Граф І.Гендріков кілька разів запитав кого бажають собі в гетьмани. Відповідь була одностайною - Кирила Розумовського! За стародавнім козацьким звичаєм усі присутні тричі підтвердили свою згоду. Після святкової канонади зі 101 гармати та пострілів з козацьких рушниць у Миколаївській церкві відбулася урочиста літургія.
  У якому місті відбулося урочисте обрання К.Г. Розумовського гетьманом?
 3. У вересні 1751 р. гетьман приїздить до Батурина. Цього ж року ним була створена “Експедиція Батуринського та Глухівського будівництва” на чолі з відомим архітектором, яка працювала над розбудовою міста. У Батурині почали активно засновуватися промислові підприємства — цегельня, лісопильня, свічкова фабрика, суконна мануфактура, заводи по розведенню овець та коней та ін. Для проживання гетьмана на Київській вулиці гетьманської столиці було споруджено будинок.
  Хто очолював “Експедицію Батуринського та Глухівського будівництва”?
 4. У період гетьманування К.Г. Розумовського єдиним осередком вищої освіти на території Гетьманщини була Києво-Могилянська академія. Освіта в ній мала духовний характер, до того ж академія не могла прийняти на навчання всіх бажаючих. Гетьман розумів потребу відкрити український університет. У 1760 р. було розроблено його проект, в основу якого лягли статути німецьких університетів. Попри нереалізованість проекту він чітко ілюструє гетьманське бачення тенденцій розвитку вищої освіти в Україні.
  В якому місті К.Г. Розумовський планував відкрити університет?
 5. Гетьман, всупереч централізаторській політиці російського уряду, докладав значних зусиль до зміцнення центральних і місцевих органів управління. Радикальні перетворення почалися з реформи судочинства, яке до цього мало заплутану структуру. Одним із перших заходів було відкликання російських чиновників зі складу Генерального військового суду. Суттєво зменшилась кількість судових інституцій, скасовувалися судові функції Генеральної військової канцелярії, а Генеральний суд ставав вищим апеляційним органом. На території кожного полку було створено станові суди: земські, підкоморські, гродські. Зазначені вище заходи сприяли скороченню судової тяганини і водночас підвищували престиж Генерального суду, сприяли його демократизації, розмежуванню судової, виконавчої і законодавчої влади.
  В якому році було проведено судову реформу?