Пом’янемо славного Гетьмана Кирила Розумовського

Кирило Григорович Розумовський - гетьман України з 1750 по 1764 рр. Нам, українцям, ще необхідно відкрити для себе цю непересічну особистість…
В дні вшанування пам’яті Гетьмана, з нагоди відзначення 213 річниці смерті Кирила Розумовського, пропонуємо вам тематичний тест і запрошуємо вас відвідати гетьманську резиденцію К.Розумовського Батурин!

Пом’янемо славного Гетьмана Кирила Розумовського
 1. На схилі років Гетьман Кирило Григорович Розумовський назавжди повертається до України, у свій улюблений Батурин. Саме тут, у своїй гетьманській столиці, він прагне знайти вічний спокій. З цією метою Гетьман будує Воскресенську церкву, яка стала його усипальницею.

  Коли помер Кирило Розумовський ?
 2. У 1802 році відбулось пишне весілля улюбленої онуки Кирила Григоровича Варвари Олексіївни Розумовської. В знак поваги до Гетьмана місцем весілля було обрано його місце проживання - Батурин.

  Хто був нареченим Варвари Олексіївни?
 3. У 1805 р. на замовлення синів Кирила Григоровича Розумовського – Міністра народної освіти Олексія Кириловича та видатного дипломата, посла Російської імперії в Австрії Андрія Кириловича над склепом, де упокоївся Гетьман, було встановлено пам’ятник. Надгробок являв собою піраміду з барельєфом небіжчика та поховальною урною під флером. Під барельєфом – епітафія, а з боку від неї - дві ідентичні плити із зображенням фамільного гербу Розумовських, на яких девіз Гетьмана : «Славу примножувати справами».

  Який видатний український скульптор є автором надгробного пам’ятника Гетьману Кирилу Розумовському?
 4. Дуже велику увагу Кирило Розумовський приділяв розвитку економії Батурина - засновані ним цегляний, лісопильний заводи, суконна фабрика, завод по виробництву листового срібла і золота, кінний завод, свічна фабрика складали основу гетьманського господарства.

  Хто із синів Кирила Розумовського успадкував Батуринську економію?
 5. Місце останнього спочинку Кирила Розумовського відвідало багато видатних діячів української культури, один з яких у 1832 році написав такі рядки:
  Постій, козаче, не біжи,
  Ось глянь на хрест,
  Читай, чия могила,
  Останнього це Гетьмана, Кирила!
  Присядь же, брате, потужи.

  Хто автор цих рядків?