Марія Мазепина - мати славетного гетьмана

Восени 1707 року відійшла у вічність одна із жінок-стовпів Гетьманщини, масштаб і роль якої ми ще не усвідомили… Велична постать гетьмана Івана Мазепи змушує замислитися над тим, хто мав вплив на формування його характеру? В великій мірі ця роль належить його матері - Марії Магдалені Мазепині, яка була не просто матір’ю для гетьмана, що щиро любила свого сина, а його великим другом, мудрою, сильною духом жінкою! Що тобі відомо про славетну жінку, яка дала Україні гетьмана Івана Мазепу, яка десятиліття стверджувала віру в Україні і віру в Україну? Перевір себе.

Марія Мазепина - мати славетного гетьмана
 1. Близько 1638 року Марія виходить заміж за Адама-Степана Мазепу, у шлюбі з яким народжує двох дітей – сина Івана та доньку Олександру.
  Яке прізвище мала Марія Мазепина до вступу у шлюб?
 2. Марія Мазепина, після смерті свого чоловіка, білоцерківського отамана Адама Степановича Мазепи у 1667 році, будучи все життя глибоко віруючою людиною, вирішила присвятити життя Господу. І тому у 1674 році вона приймає постриг під іменем Марії Магдалени і вже у 1686 році стає ігуменею жіночого монастиря у Києві.
  Яку назву мав цей монастир?
 3. Глухівський Преображенський монастир Марія Магдалена отримала в управління за грамотою 1687 р. Вона керувала цим монастирем через свою намісницю. Її не задовольняло його розташування біля самого ринку, де було гамірно й стояло багато шинків. У 1692 році Марія Магдалена Мазепина їде до Москви й здобуває грамоту патріарха Адріана, за якою монастир має бути перенесений до іншого місця. Ігуменя переводить Преображенський монастир на садибу собору, який власним коштом звів Іван Мазепа.
  Відтоді монастир став іменуватися:
 4. За часів правління Марії Магдалени Києво – Вознесенський монастир став найбільшим центром унікального мистецтва - гаптування (літургійного шитва). Самій ігумені належить кілька шедеврів, які дійшли до наших днів. Це славнозвісні пелени «Покрова», «Христос, Богоматір, Іоан Богослов» створені близько 1690 року, а також «Вручення ікони Рудницької Божої матері». На них, поряд із ликами Богоматері та Спасителя, можна побачити майстерно виконані портрети гетьмана і самої Марії Магдалини, а також герб їхнього роду.
  Де зберігаються ці унікальні шедеври декоративно-прикладного мистецтва?
 5. Відомий поет у своїй поемі присвятив Марії Мазепині такі рядки:
  Люби ж, мій синку, свій народ,
  Веди його і йди за ним.
  Хай не спиня пожежі дим,
  Не кривить в крик твій юний рот,
  Усе стерпи! Готовий будь!
  Хоч і тяжка твоя дорога,
  Та це, мій хлопчику, нічого.
  Сідлай коня — і швидше в путь!
  Назвіть ім'я поета та назву поеми.